החיים בודקים את גמישותינו

כולנו חווים משברים בחיים, את חלקם אנחנו מצליחים לצלוח בקלות וחלקם דורשים מאיתנו גמישות ומאמץ.

מי שיתקשו בהתמודדות עלולים להגיע לרגעי שבירה שעשויים לבוא לידי ביטוי בדיכאון, בהתפרצויות זעם, או בהאשמות וחיפוש פתרונות קלים להזיז את הקושי.
לברוח ממנו, להתפטר מהעבודה כי הבוס דורש, להתגרש כי הוא ככה או היא לא עונה על הצפיות שלך וכו׳…

בבסיסה של אשיות שאינה גמישה שאינה מתמודדת , עומדת נוקשות אשר ברגעים שיש צורך לצלוח מחסום (משבר) – איננה מאפשרת את דרגת הגמישות הדרושה, ויש סכנה של שבירה.

לשם המחשת מנגנון חוסר הגמישות או האיפוק , נשתמש בדימוי:

חישבו על חתול ועל כלב קטן בגודל של חתול – שניהם רעבים, העומדים (בנפרד) מצד אחד של סורגים ובצד השני קערה עם אוכל.

החתול גמיש אנטומית (במקום עצם בריח יש לו מיתר), בתנועה גמישה ישתחל דרך הסורגים, ויאכל.

הכלב נוקשה (אנטומית), והוא לא מצליח לעבור דרך הסורגים. כשהרעב יגבר – הכלב יתאמץ וידחק בכוח (ישבור עצם) ויעבור,

או יוותר רעב לגווע כשהאוכל קרוב אך אין לו אפשרות להגיע אליו.

מחסומים ומשברים ניקרים על דרכו של כל אחד: התחלת קשר / סיום קשר, התחלת עבודה / סיום עבודה, התמודדות עם מחלה קשה או אובדן של אדם יקר וכד׳.

 

כאשר לאדם יש מנגנוני התמודדות גמישים (אדפטיביים / סתגלניים), הוא מתקשה, מתאמץ, מתפתל – ועובר את המשבר. כאשר מנגנוני ההתמודדות של האדם נוקשים (נדרשת גמישות שחסרה לו), הוא נתקע או נשבר. ה״שבירה״ יכולה להתבטא בחרדה, זעם, דיכאון, אובדנות, פסיכוזה, בריחה לשימוש בחומרים פסיכואקטיביים והתוצאה בהתאם.

מנגנוני ההתמודדות האישיותיים מורכבים מתכונות מולדות (character) ונרכשות, מחשיפה לסביבה בה אנחנו גדלים וחיים (הבית / המשפחה, כולל שלבי הסוציאליזציה במסגרות הגן ובית הספר, תנועת הנוער והחוגים החברתיים בהם אנחנו מסתובבים בשלבי הגדילה וההתגבשות) ו״תקלות״ יכולות להתרחש בכל נקודת זמן ובכל מקום.
מנגנוני ההתמודדות האישיותיים של מרבית האנשים (פסימיים או אופטימיים, סימפטיים או אנטיפטיים) מתגבשים בצורה גמישה (מי פחות ומי יותר) וסתגלנית, ולכן לרוב האנשים מתגמשים בסוף לפי זרם החיים כי החיים לא מתגמשים לפי מה שאנחנו.

אפשר להעזר במטפל, בסביבה, באדם שמאמינים בו שיעזור בהתגמשות ואפשר להצטרף ל״נח בתיבה״ שם יש גם מנחה וליווי מקצועי, גם קהילה תומכת, גם נסיון חיים ונסיון עם החיים שמראה שבלי גמישות , התמודדות והתגברות אין להגיע לשקט שמתרחק בחוסר גמישות.

רוצה לשתף את הכתבה?

עוד כתבות

אני מתמודד

היי קוראים לי טטי ואני מתמודדת.
נו
מה?
חשבתם שרק אתם?
כל אחד יש לו משפט כזה.
״היי אני ….. ואני מתמודד״.
כי רק המתים לא מתמודדים.

"טיפול זוגי" – הסודות

כמה דברים לא ידעתם על טיפול זוגי :
•לוקח לזוג להגיע לטיפול זוגי בממוצע אחרי 6 שנים של סבל.
•לגברים יש פחות צורך ללכת לטיפול זוגי,
אל תלחצי עליו,

כאן גר "שיפוצניק"

בבית של כמעט כל זוג יש חדר נפרד לשיפוצניק הזוגי שלהם. זו דמות שבאשליה של שניהם הוא יבוא וישפץ את החסר והבעל שלי יהפוך לרומנטיקן עם סינר ובשלן

טטיאנה קורן

מייסדת ״נח בתיבה״, לוגותרפיסטית, מנחה בתחומי היחסים המשמעות והאושר. ההכשרה שלי היא לוגותרפיה, יחסים בכלל וזוגיות בפרט, תחומי עניין: פילוסופיה, סיפורים, התנהגות וקבלת החלטות.

ליצירת קשר

×
×

עגלת קניות